Doğum tarihi: 24 Eylül 1896
Ölüm tarihi: 21 Aralık 1940
Kaç yaşında öldü: 44
Burcu: Terazi
Meslek: Yazar, Şair
Doğum yeri: Minnesota, ABD
Ölüm yeri: Hollywood, Los Angeles, ABD

Muhteşem Gatsby ve Benjamin Button’ın Tuhaf Hikâyesi’nin yazarıdır. 20. yüzyılın en büyük Amerikalı yazarlarından biri olarak kabul edilmektedir.

Scott Fitzgerald, 24 Eylül 1896 tarihinde Minnesota, ABD’de doğmuştur. Tam adı Francis Scott Key Fitzgerald’dır. Babası Edward Fitzgerald, annesi Mary Fitzgerald’dı. Ocak 1901 ve Eylül 1903 arasında New York eyaletinin Syracuse şehirinde yaşayan aile 1903 yılında babasının Procter & Gamble için çalıştığı New York eyaletinin Buffalo şehirine taşındı. 10 yıl da burada yaşadılar. Buffalo şehirinde iki Katolik okuluna gitti. 1903 & 1904 yıllarında Kutsal Melekler Manastırı, 1905 & 1908 yıllarında Nardin Akademisi. 1908 yılında babası Procter & Gamble’dan kovuldu ve aile Minnesota’ya döndü. Scott Fitzgerald, Minnesota’da 1908’den 1911’e kadar St. Paul’daki St. Paul Akademisi’ne katıldı. 1913 yılında Hackensack, New Jersey lisesinden mezun oldu.

Scott Fitzgerald, üniversite için Princeton’a gittiğinde sosyeteye yeni katılan Ginevra King ile tanıştı. Ginevra King daha sonra Scott Fitzgerald’ın romanları ve kısa öykülerindeki çeşitli karakterlere, özellikle de The Great Gatsby’deki Daisy Buchanan karakterine ilham kaynağı oldu. Scott Fitzgerald, Ginevra King ile 1915’ten 1917’ye kadar romantik bir aşk yaşadı.

New Jersey’de Princeton Üniversitesi’nde başladığı öğrenimini tamamlayamadan 1917 yılında askere gitmek için okuldan ayrıldı. I. Dünya Savaşı’na katıldı. Teğmen rütbesi ile Montgomery, Alabama yakınlarındaki Sheridan Kampında görevlendirildi. 1918 yılında 45. ve 67. Piyade Alaylarında hizmet eden Fitzgerald, yerel bir şehir kulübünde Zelda Sayre ile karşılaştı. Montgomery sosyetesinin “altın kız”ı ile tanıştı ve aşık oldu.

Scott Fitzgerald, birliği ile birlikte Long Island’da Kamp Mills’e atandı ve oradayken, savaş sona erdi. Ancak Scott ve Zelda’nın ilişkisi mektuplarla devam etti.

14 Şubat 1919’da askerden terhis olan ve New York’a taşınan Scott Fitzgerald, I. Dünya Savaşı’ndan sonra yaşamını idame ettirmek için gazete ve reklam ajanslarında çalıştı. Scott Fitzgerald, ilk romanını “Cennetin Bu Yanı” yazarken Zelda’nın mektuplarından, konuşmalarından hatta günlüğünden bile yararlandı. New York’ta olduğu bu dönemde sık sık Zelda’ya yazdı ve Mart 1920’de Zelda’ya annesinin yüzüğünü gönderdi. İkili böylece nişanlandı.

1920 yılında “Cennetin Bu Yanı” adlı romanıyla adını duyurmaya başlayan Scott Fitzgerald’in diğer yazarlardan ayrılan özelliği, kendi içinde iki karşıt görüşü veya duyguyu aynı anda barındırabilmesiydi.

1920’li yıllarda Avrupa’yı sık sık ziyaret etti, yazar Ernest Hemingway’den etkilendi.

Scott Fitzgerald, eşi ile birlikte Nisan 1924’te Paris’e yerleşti. 1924 yılının sonlarında Roma’ya taşındılar. “The Great Gatsby”yi yazmaya başladı. İtalya’da kışı geçirdikten sonra, 1925 yılı baharında Fransa’ya döndüler ve 1926’ya kadar Paris ve Fransız Rivierası’nda yaşadılar.

1926 yılında United Artists firması için senaryo yazmak maksadıyla Hollywood’a taşınması için davet edildi. Ocak 1927’de stüdyoya ait bir bungalova taşındı. Kısa süre sonra 17 yaşındaki yıldız Lois Moran ile tanıştı ve bir ilişkiye başladı. Lois Moran, Scott Fitzgerald için geçici bir ilham perisi haline geldi ve Tender is the Night’ın ana karakterlerinden biri olan Rosemary Hoyt, daha önceki taslaklarda erkek olan Rosemary Hoyt’u onu yakından yansıtmak için yeniden yazdı. Hollywood’a gelmeleri evlilik sorunlarını daha da kötüleştirdi ve iki ay sonra Hollywood’dan ayrıldılar.

Daha sonra 1929’a kadar Wilmington, Delaware yakınlarındaki bir malikâne olan “Ellerslie”yi kiraladılar . Fitzgerald dördüncü romanı üzerinde çalışmaya devam etmeye çalıştı, ancak bu noktada Zelda’nın davranışları gittikçe düzensiz hale geldikçe aşırı bir akıl hastalığı olduğu ortaya çıktı. 1930’da şizofreni teşhisi kondu

1930 yılında eşinin bir akıl kliniğinde tedavi gördüğü İsviçre’ye gittiler. Eylül 1931’de Amerika’ya döndüler. Eşi Zelda Sayre Şubat 1932’de Maryland, Baltimore’daki Johns Hopkins Üniversitesi Phipps Kliniğinde hastaneye kaldırıldı.

Scott Fitzgerald, yazdığı romanların pek çoğunda Zelda ile evliliğini konu edindi ve Zelda’nın günlüklerini, romanlarının kurgusu için bazen intihal sayılabilecek kadar çok alıntıladı.

1925 yılında yazdığı üçüncü romanı “The Great Gatsby” de Zelda ile şöhrete kavuşmasından ve ilişkisinden ilham aldı.

Yazdığı romanlarıyla kazancı artmaya başladı ve eğlence hayatına kendisini kaptırdı ve sağlığı bozuldu. Zamanla şöhretini kaybeden Fitzgerald, ruhsal bunalım içinde ve hayata küskün olarak Hollywood’da hayata veda etti.

Scott Fitzgerald, yaşamı boyunca dört roman, dört kısa öykü koleksiyonu ve 164 kısa öykü yayınladı.

Scott Fitzgerald, 03 Nisan 1920 tarihinde Zelda Sayre ile evlendi. 26 Ekim 1921 tarihinde Frances Scottie adında bir kız çocukları oldu.

1922 yılında 11 kısa öyküden oluşan Tales of the Jazz Age’i yayınladı. “Benjamin Button’ın Tuhaf Hikâyesi” adlı kısa öyküsü İlk olarak 27 Mayıs 1922’de Collier’s Magazine’de James Montgomery Flagg’ın kapağı ve illüstrasyonlarıyla yayınlandı. Daha sonra Tales of the Jazz Age kitabında antolojiye alındı. “Benjamin Button’ın Tuhaf Hikâyesi” adlı öyküsü sonra 2008 yılında aynı adı taşıyan filme yönetmen David Fincher tarafından başrollerinde Brad Pitt, Cate Blanchett ve Tilda Swinton, Elle Fanning oynayarak çekildi.

Eşi Zelda Sayre’nın zihinsel rahatsızlıkları için onu 1936 yılında Kuzey Carolina’daki Asheville’de Highland Hastanesine yerleştirdi. Kendisi de 1937 yılında haftada 1.000 dolarlık bir iş için Hollywood’a MGM stüdyolarına gitti. Scott Fitzgerald, bu dönemde sinema yazarı Sheilah Graham ile 14 Temmuz 1937 & 1940 arasında birlikte oldu. 1938’den sonra bir daha yüz yüze görüşmeyen Zelda ve Scott, iletişimlerini ilişkilerinin ilk yıllarındaki gibi mektuplarla sürdürdü.

Scott Fitzgerald, yaşamının son yıllarında azalan popülaritesi nedeniyle maddi zorluklarla karşı karşıya kalınca senaryo yazıp geçimin sağlamak için Hollywood’a taşındı. 1939’da MGM sözleşmeyi feshetti ve Fitzgerald serbest senaryo yazarı oldu.

Scott Fitzgerald, 1933’ten 1937’ye kadar 8 kez alkolizm nedeniyle hastaneye kaldırıldı ve birkaç kez tutuklandı.

Scott Fitzgerald, alkolizmle uzun bir mücadelenin ardından 21 Aralık 1940 tarihinde Hollywood, Los Angeles, ABD’de 44 yaşında kalp krizinden ölmüştür.

Kitaplarından bazıları:

1920 – This Side of Paradise (Cennetin Bu Yanı)
1922 – The Beautiful and Damned (Güzel ve Lanetlenmiş)
1922 – Tales of the Jazz Age (Caz Çağı Masalları)
1922 – The Diamond as the Ritz
1922 – Winter Dreams
1925 – The Great Gatsby (Muhteşem Gatsby)
1931 – Babylon Revisited
1934 – Tender is the Night (Geceler Tatlıdır)
1936 – The Crack-up (Delirmek) (Kısa Hikâye)
1940 – The Love of the Last Tycoon (Son Düş)
1921 – The Curious Case of Benjamin Button (Benjamin Button’ın Tuhaf Hikayesi)
1941 – The Last Tycoon (Son Patron) (Ölümünden sonra Edmund Wilson tarafından tamamlandı)
1936 – The Crack-up (Delirmek) (Kısa Hikâye)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir