Doğum tarihi: 06 Şubat 1866
Ölüm tarihi: 18 Haziran 1925
Kaç yaşında öldü: 59
Burcu: Kova
Meslek: Yazar
Doğum yeri: Yamburg, Petersburg, Rusya
Ölüm yeri: Paris, Fransa

Grigory Petrov, 20.yüzyıl başında Rusya’nın en tanınmış papazlarından, en çok okunan halk yazarlarından birisi idi. Görüşleri nedeniyle kiliseden kovulduktan sonra kendisini tamamen yazarlığa verdi; gazeteci ve hatip olarak kitleleri etkilemeyi sürdürdü.

Grigory Petrov, 06 Şubat 1866 tarihinde Rusya’nın Petersburg şehrine bağlı küçük bir kasaba olan Yamburg’da doğmuştur. Tam adı Grigori Spiridonoviç Petrov’dır. Babası bir meyhane garsonu olan Grigory Petrov, Narva Gymnazyum’da lise eğitiminden sonra 1886 yılında din okulundan, 1891 yılında Peterburg İlahiyat Akademisi’nden mezun oldu ve din görevlisi olarak tayin edildi. Kilisedeki görevinin yanı sıra Mihaylov Harp Okulu, Aleksandrov Lisesi, Teknik Okulu ile Peterburg’un farklı liselerinde ders verdi.

Bir hatip, gazeteci ve hoca olarak ünü yayılınca Çar II. Nikolay zamanında çarlık ailesi tarafından prensleri eğitmesi için saraya davet edildi. Ancak fikirleri Kilise yöneticilerini rahatsız etmeye başlayınca 1903’te okullarda verdiği dersler kendisinden alındı ve kilisedeki görevinden çıkarıldı; saraydaki işinden de ayrılmak zorunda kaldı.

1907’de “zararlı gazetecilik faaliyetlerinden ötürü” Petersburg yakınında bir manastıra sürgün edilen Grigory Petrov, manastırda bulunduğu sırada, adaylığını koymadığı halde Rusya’nın ikinci Duma’sına milletvekili seçildi.

1908 yılında Kilise yönetimine hitaben yazdığı mektupta yer verdiği eleştirilerine bağlı olarak Kiliseden aforoz edildi. Kendisine karşı açılan dava sonucunda din görevliliği mesleğinden ihraç edildi, 7 yıl Peterburg ve Moskova’da yaşaması yasaklandı ve 20 yıl bir süreyle devlet işlerinde çalışmaktan men edildi.

Papazlık yapması yasaklandıktan sonra ünü daha da artan Grigory Petrov, 1908’den itibaren Kırım’da ikamet etti. Rusya’da ve yurt dışı ülkelerde gezerek çok sayıda konferans verdi. Yurt dışında gezdiği yerler arasında en çok Finlandiya’dan etkilendi. Yazıları, “Russkoye slovo” adlı gazetede her gün yayımlandı. Kitapları Balkan ve Avrupa ülkelerinde çevrilip yayınladığından yurt dışında tanındı.

Bolşevikleri rahatsız eden görüşleri nedeniyle çeşitli baskılar gören Grigory Petrov, Rusya’da 1917 yılında Ekim Devrimi gerçekleştiğinde ülkeden kaçmak zorunda kaldı. İhtilal sırasında yakınlarını ve oğlunu kaybeden Grigory Petrov, 1920’de Kırım’dan kalkan ve içinde ülkeden kaçan Denikin Ordusu mensuplarının bulunduğu son gemiye yalınayak ve üzerindeki pijamayla binerek hayatını kurtarmayı başardı.

İstanbul’dan geçtikten sonra kısa bir süre Gelibolu’da kaldı ve daha sonra bir grup Rus göçmeniyle birlikte Yugoslavya Krallığı’na geçti. Yugoslavya Krallığı’nda geçirdiği son yıllarında pek çok eser kaleme aldı, konferanslar verdi. Yugoslavya Krallığı’nda yöneticiler tarafından büyük ilgi gördü ve Belgrad Üniversitesi’ne profesör olarak tayin edildi.

Eserleri, Sovyet döneminde ülkesi Rusya’da yasaklanmıştır ancak Bulgaristan’da ve o yıllarda yeni kurulan Türkiye’de etkili olmuş, devrin aydınlarını etkilemiştir. “Beyaz Zambaklar Ülkesinde” adlı kitabı, Türkçede en çok okunan yabancı eserler arasına girmiştir.

Grigory Petrov’un Bulgaristan’da yaşayan arkadaşının bu ülkede kurduğu “Petrov Kültür ve Eğitim Cemiyeti” sayesinde kitapları Bulgarcaya çevrilip yayımlanan yazar, bu ülkede büyük ilgi gördü. Özellikle 1925’te Beyaz Zambaklar Ülkesinde (Finlandiya) adlı eseri Bulgaristan’da yayımlandığında Bulgar Eğitim Bakanlığı tarafından kitlelere önerildi ve Bulgaristan’da tüm eserlerine karşı büyük ilgi doğdu.

Petrov’un kitaplarının başarısı Türkiye’ye göç eden Bulgaristan Türkleri yoluyla Türkiye’ye ulaştı. 1928’de 3 ayrı kitabı Bulgarcadan Türkçeye çevrilip basıldı. Özellikle Ali Haydar Taner’in çevirisi ile yayımlanan “Beyaz Zambaklar Ülkesinde” adlı yapıt, Türkiye’deki aydınların dikkatini çekti. Kitabın içindeki fikirler ülkede uygulanması gereken bir eğitim ve kalkınma modeli olarak görüldü. Eser, 2008’e kadar dört defa Türkçeye çevrildi ve en az 41 kez baskı yaptı.

Grigory Petrov, Mariya Kapitonovna ile evlendi. Boris adında oğlu ve bir kızı vardı. Oğlu Boris İç Savaş döneminde Denikin ordusunda görev yaparken hayatını kaybetti, Eşinden 1917 yılında anlaşmazlıklar yüzünden böşanma olmadan ayrıldı, ikinci eşi Zinayda Ivanovna Krasnov ile evlenemedi ama birlikte yaşadılar.

1925 yılında mide kanseri nedeni ile sağlık durumu iyice kötüleşince ameliyat için devlet imkânlarıyla Paris’e gönderildi; ancak iyileşemedi. Grigory Petrov, 18 Haziran 1925 tarihinde Paris, Fransa’da 59 yaşında mide kanseri nedeni ile ölmüştür.

Yakılan naaşının külleri eşi ve kızının yaşadığı Sırbistan’ın kuzeyindeki Novi Sad kasabasında defnedildi. Mezarı daha sonra kızı tarafından Münih şehrinin Ostfriedhof Mezarlığına nakledildi.

Kitapları:

Beyaz Zambaklar Ülkesinde

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir