Doğum tarihi: 19 Şubat 1889
Ölüm tarihi: 15 Aralık 1970
Kaç yaşında öldü: 81
Burcu: Balık
Meslek: Fizikçi
Doğum yeri: Rishton, Lancashire Eyaleti, İngiltere
Ölüm yeri: Wellington, Yeni Zelanda

1909 yılında Hans Geiger ile beraber Geiger sayacı’nı icat etmişlerdir.

Ernest Marsden, 19 Şubat 1889 tarihinde İngiltere’nin Lancashire eyaletinin Rishton kentinde Thomas Marsden ve Phoebe Holden çiftinin oğlu olarak doğmuştur. Başarılı bir öğrenci olan Ernest Marsden, Blackburn Queen Elizabeth Grammar School’a ve ardından Victoria University of Manchester’da okudu. 1907 yılında Manchester Üniversitesinde Ernest Rutherford’un öğrencisi oldu. 1909 yılında mezun oldu ve aynı yıl Londra Üniversitesi’nde fizik alanında öğretim görevlisi olarak çalışmaya başladı, ancak kısa süre sonra Ernest Rutherford’un laboratuvarına geri döndü ve 1912’de Hans Geiger ayrıldığında araştırma asistanı oldu.

Hans Geiger ve Ernest Marsden, alfa parçacıklarının, çok ince bir altın folyo tabakasından geçerek normal düz çizgiden ne kadar saptırılacağını araştırmak görevini üstlenmişlerdi. Hans Geiger ve Ernest Marsden, altın folyo içerisinden geçen bir alfa parçacıkları akışı sağlamak için bir radyum örneği kullandılar. Alfa parçacıklarının bittiği yerde elektrik kaydedildiğini gördüler.

Ernest Marsden, 04 Ağustos 1913 tarihinde Rishton’da bir ilkokul öğretmeni olan Margaret Sutcliffe ile evlendi. 1 kızı, 1 oğlu oldu.

Ernest Marsden, Mayıs 1915 yılında Ernest Rutherford’un tavsiyesi üzerine Yeni Zelanda, Wellington’daki Victoria Üniversitesi Koleji’ne fizik profesörü olarak atandı.

Birinci Dünya Savaşı sırasında gönüllü olarak orduya katıldı ve Kraliyet Mühendislerinde fizikçi olarak savaşın sonuna kadar Fransa’da görev yaptı, binbaşı oldu ve Askeri Haç’ı kazandı. Savaş sonrası Victoria Üniversitesindeki görevine geri döndü. 1921’den itibaren Bilim ve Sanat Kurulu üyeliği yaptı ve 1925’te Yeni Zelanda’daki Kraliyet Üniversite Eğitimi Komisyonu sekreteri ve endüstri için bilimsel araştırmalar hakkında rapor veren bir görevliler komitesinin başkanıydı.

II. Dünya Savaşı’nın başlamasıyla Ernest Marsden’e Bilimsel Gelişmeler Direktörü unvanı verildi ve Yeni Zelanda’nın bilimsel insan gücünü harekete geçirmekle görevlendirildi. Savaş sırasında, Pasifik’te kullanılmak üzere radar ekipmanı geliştirmek için bir ekip kurarak radar araştırması üzerinde çalıştı. Marsden ayrıca, nükleer bombayı geliştiren Amerikan Manhattan Projesi’ne katılacak genç Yeni Zelanda Bilim Adamlarından oluşan bir ekip oluşturmak için bilimsel bağlantılarını kullandı ve Yeni Zelanda’da nükleer projeler için gerekli hammadde olan uranyum arayışını başlattı.

1954 yılında emekli oldu.

İlk eşi Margaret Sutcliffe 07 Kasım 1956’da kalp hastalığından öldükten sonra 26 Temmuz 1958 tarihinde Wellington, Eastbourne’da kendisinden 30 yaş küçük olan Joyce Winifred Chote ile evlendi. Yeni eşi, araştırmalarında ona yardım etti ve seyahatlerinde ona katıldı. Dünyanın dört bir yanındaki araştırma enstitülerinin konuğu olarak doğal radyasyon ve insan sağlığı üzerindeki etkileri üzerine araştırmalarına devam etti. 1966 yılında şiddetli bir felç onu tekerlekli sandalyeye mahkum etti, ancak yine de yerel ve uluslararası bilim insanlarıyla temaslarını sürdürdü.

Ernest Marsden, 15 Aralık 1970 tarihinde Yeni Zelanda’da Wellington’daki evinde 81 yaşında ölmüştür.

Evlilikleri:

1. eşi: 04 Ağustos 1913 tarihinde Rishton’da bir ilkokul öğretmeni olan Margaret Sutcliffe ile evlendi. Eşi kalp hastalığından 07 Kasım 1956’da öldü. 1 kızı, 1 oğlu oldu.
2. eşi: 26 Temmuz 1958 tarihinde Joyce Winifred Chote ile evlendi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir