Keten Tohumu (Linum usitatissimum): Yaz aylarında mavi renkte çiçekler açan ve kireçli topraklarda yetişen, mavi çiçekli otsu bir bitki olan Keten Bitkisinin tohumları ve bu tohumlardan elde edilen yağdır. Keten tohumu, müsilaj, protein, çeşitli vitaminler, glikozitler, aminoasitler, iridoit, Omega-3, Omega-6 ve Omega-9 yağ ve Keten Tohumu Yağı içerir.

Yetiştirildiği Yerler: Ketenin asıl vatanının Türkiye, Suriye, Irak ve Mısır gibi Ortadoğu ülkeleridir. Günümüzde kültür bitkisi olarak yetiştirilmesinden dolayı Avrupa, Asya, Amerika’nın Kuzey ve Güneyinde yetiştirilmektedir

Toplanması ve Saklanması: Tohumlar iyice olgunlaştıktan sonra, çiçek kapsülleri iyice kahverengileşince, genellik Eylül sonunda toplanır. Tohumlar makine ile iyice harmanlandıktan sonra çok iyi şekilde kurutulur.

Faydaları:
Erkeklerde cinsel gücü arttırır.
Bağışıklık sistemini güçlendirir.
Kabızlığı giderir.
Öksürüğü keser.
Yüksek tansiyonu ve kolestrolü düşürür.
İktidarsızlık, prostat ve kısırlığa karşı etkilidir.
Kandaki şekeri düşürür. Kan damarları için faydalıdır.
Göğüs ve kolon kanserlerine yakalanma riskini azaltır.
Kalp hastalıkları ile felce ve kansere karşı koruyucudur.
Akciğer hastalıkları, bronşit ve soğuk algınlığına iyi gelir.
Kan basıncını ayarlamada yararlıdır.
Bağırsaklardaki çürümeyi, sancı ve iltihaplanmayı engeller.
Bağırsakların düzenli çalışmasına yardımcı olur ve bağırsakları temizler.
Kemikleri ve sinir sistemini güçlendirir. Ruhsal bozukluklara karşı iyi gelir.
Hafızayı güçlendirir. Unutkanlığı önler. Konsantrasyon bozukluğuna karşı iyi gelir.
Sindirim sistemi iltihaplarında faydalıdır. Mide ve bağırsak sorunlarına karşı iyi gelir.
Hemoroite de iyi gelir. Sebebi ise şişerek bağırsakları doldurmasından kaynaklanmaktadır.
Bitkisel östrojen kaynağı olan Keten Tohumu bu özelliği ile özellikle menopoz döneminde çok faydalıdır.
Sağlıklı cilt oluşumuna katkı sağlar. Cilt yapısını yeniler, parlaklık kazandırır ve cildi kurumaktan korur.
Egzama, sedef ve romatizma şikayetlerinde faydalıdır. Eklemlerdeki sorunların giderilmesinde yardımcı olur.

Nasıl Kullanılır? Kaynatılarak, dövülüp toz haline getirilerek ve tohum halinde kullanılabilir. Tokluk hissi veren bir besin olduğu için Keten Tohumu zayıflama amacıyla sıklıkla kullanılır. Bal ile karıştırılarak yenebileceği gibi kaynatılarak ya da yemek ve hamur işlerine katılarak da tüketilebilir. Keten tohumu yağı ve keten tohumunun lapası yara ve yanık tedavisi için de kullanılır. Bütün bu yararlarının yanında aşırı kullanılması tavsiye edilmez.

Çay: Bitkinin tohumundan 2-3 tatlı kaşığı alınıp üzerine bir bardak kaynar su dökülür. 10-15 dakika demlendirilerek hazırlanan çaydan, günde iki kez sabah ve akşamları birer bardak içilir.

Keten Tohumu Zayıflama: Keten tohumu zayıflatırmı? Kan şekeri düzeyini korur ve tokluk hissi vererek daha az yemek yemeyi sağlar. Bu yüzden keten tohumu zayıflamak isteyenlerin kulanılabileceği bir besindir. Bağırsağı harekete geçirip metabolizmayı hızlandırıcı etkisi vardır. Bu yönüyle keten tohumu kilo kontrolü içinde bir yardımcıdır. Günde 3 defa yemeklerden önce 1 tatlı kaşığı alınmalı ve ardından bol su içilmelidir.

Keten Tohumu Selülit: Günlük önerilen miktarlar genel olarak 1-2 yemek kaşığıdır. Daha fazla miktarlarda alımı durumunda selülit meydana gelebileceğine dair uyarılar vardır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.