İlk yardım, çeşitli kaza ve yaralanmalarda, kazazedelerin ve yaralıların sağlık kuruluşuna götürülene kadar geçecek zamanda, kişilerin mevcut durumlarının daha kötüye gitmesini önlemeye yönelik uygulamalardır.

Çoğu zaman, doğru uygulanan bir ilk yardım, yaralanmaların etkisini önemli ölçülerde azaltmaya yardımcı olabilmektedir. Bu nedenle, her zaman ve yerde yanımızda yeterli malzemesi bulunan bir ilk yardım çantası bulundurulması önemlidir. İlk Yardım Çantasında Bulunması Gerekenler acil ve ilk müdahale anında kanı durdurmaya, yaranın mikrop kapmasını önlemeye ya da benzer durumlara karşı ihtiyaç duyulan temel malzemelerdir.

İstisnasız herkes yaşamının bir döneminde ilk yardım çantasına ihtiyaç duyar. Fakat çoğunlukla bu anlarda ya bir çanta bulamayız ya da bulduğumuz çanta bir işe yaramaz, çünkü içindeki malzemeler eksik ya da kullanılamaz durumdadır. Bu yüzden, lütfen evde ve seyahatte kullanacağınız ilk yardım çantasının düzenlenmesi için zaman ayırın. Çantanın basit ya da detaylı olması, kullanacak kişinin tıbbi bilgisine ve bir sağlık kurumundan ne kadar uzakta olduğuna göre değişir. Örneğin, şehir merkezinde oturan bir kişinin ihtiyaçları nispeten daha azken, dağda kamp yapanlarınki daha fazladır. Evde kullanılan ilk yardım çantasında genellikle küçük yanıklar, küçük kesikler, sıyrıklar, böcek sokmaları, burkulmalar, incinmeler, basit ağrı ve ateşin tedavisi için gerekli malzemeler bulunur.

Seyahat ilkyardım çantasında ise, tıbbi yardımın gecikebileceği düşünülerek yukarıdakilere ek olarak; kesikler, kırıklar, mide ve bağırsak problemleri, cilt problemleri, alerjiler için ihtiyaç duyulabilecek tıbbi malzeme yer almalıdır. Çanta oluşturulurken, elden geldiğince basit olmasına özen gösterilmelidir. Su geçirmez, basit bir çanta tüm işinizi görecektir. Pahalı, gösterişli çantalara boşuna para verilmemelidir. Birkaç gözü olan bir çanta, malzemelerin gruplanarak saklanmasına yardımcı olacaktır. İyi bir çanta oluşturmanın yanında, onu nasıl kullanacağını bilmek de önemlidir. Bunun için ev halkının ilkyardım konusunda temel eğitimi alması gerekir. Eğitim lafı gözünüzü korkutmasın; bunun için düzenlenen kurslardan, bilen bir kişiden ya da en azından kitaplardan yararlanılabilir.

İlkyardımda dikkat edilmesi gereken temel kural; yardım edeyim derken hastaya zarar vermemektir. Yani, yanığa diş macunu sürülmemesi gerektiği ve yaraya tütünün uygun olmadığı bilinmelidir. Düzenlenen çanta eksilen, eskiyen ya da yıpranan malzemenin değiştirilmesi için yılda en az iki defa kontrol edilmelidir.

Evde Kullanılan İlkyardım Çantasında Olması Gereken başlıca malzemeler:

Yapışkan rulo bant
Rulo sargı bezi
Kendinden ilaçlı küçük yara bandı
Yaraları örtmek ya da temizlemek için steril kare gaz bezi (10 cmx10 cm)
Burkulma ve incinmelerde kullanılmak üzere 5, 7 ve 10 cm’lik elastik bandaj
Üçgen bandaj; havlu, örtü ya da turnike olarak kullanılmak üzere.
Kaşıntı ve böcek sokmalarında kullanılmak üzere, sprey ya da losyon anestetikler
Alerjik reaksiyonlar için tablet ya da şurup antiallerjik ilaçlar
İnce lastik eldivenler
Yaraları temizlemek için antiseptik solüsyonlar
Yaralara sürülmek üzere antibiyotikli kremler
Yanık ve yaralarda yapışmayan, yağlı tül bandaj
Mikroplu atıkları koymak için torba.
Çengelli iğne
Makas
Kıymıkları çıkarmak için cımbız.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir